abakanalia, abstrakcjonizm, absyda, adyton, agora, akademizm, akrolit, akropol, akroterion, akwaforta, akwarela, alabaster, alabastron, albuminowa technika, alegoria, al secco, amfiprostylos, amfiteatr, amfora, animalistyka, antropomorficzna, antyczny, antyk, aparaty skrzynkowe, archaiczny, archiwolta, arkada, art deco, artysta, atlant, atrium,attyka,autolitografia
abakanalia
Abakanalia powstają w wyniku utwardzenia dzianiny pokrytej żywicą syntetyczną – za prekursora tego rodzaju rzeźby uznaje się Magdalenę Abakanowicz. Jej prace to tzw. "Abakany". Termin ten został użyty po raz pierwszy przez jednego z krytyków sztuki opisującego prace Abakanowicz.
Abstrakcjonizm
Abstrakcjonizm kierunek w plastyce XX wieku przeciwny przedstawianiu rzeczy i ludzi. Jest to sztuka bezprzedmiotowa, afiguralna.
Adyton
Adyton najbardziej ukryta część sanktuarium. Wstęp do niej mieli tylko kapłani lub osoby, które przeszły przez obrzęd oczyszczenia.
Absyda
Absyda lub apsyda – nisza otwarta do wnętrza, wzniesiona na planie półkolistym, kończąca prezbiterium, nawę lub kaplicę kościoła.
Agora
Agora rynek w miastach greckich, na którym koncentrowało się życie polityczne oraz handel. Tam też, znajdowały się najważniejsze miejsca kultowe. Rozróżnia się dwa zasadnicze typy agory: archaiczna, z drogą przebiegającą przez środek placu i jońska, obudowana z czterech stron portykami.