Kalina koralowa
Kalina koralowa (Viburnum opulus) to duży krzew lub małe drzewo od 4 do 6 metrów wysokości, dziś sadzone głównie ze względu na atrakcyjny wygląd w okresie wegetacji.
Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, a owoce długo pozostają na drzewie. Jest odporna na mróz I ocienienie. Owoce surowe są trujące, ale odpowiednio przygotowane to znaczy przemrożone, przegotowane nadają się do spożywania. Jej kora jest wykorzystywana w lecznictwie. Zobacz opis w index drzewa i drewno – Viburnum.
Kasztan
Kasztan jadalny (Castanea sativa) Należy do rodziny bukowatych. Drzewo żyje około 1000 lat. Jego liście nie opadają jesienią, lecz zamierają na drzewie, stopniowo opadając pod wpływem wiatrów. Do wydawania nasion w sadzie dojrzewa po 20 - 30 latach, a w lesie od 40 - 60 lat. Kwitnie w maju i czerwcu, drobnymi kwiatkami, owoce dojrzewają w październiku.
Jego kasztany, orzechy nazywane też marony, są jadalne dla ludzi. Występuje około 10 gatunków kasztana które różnią się nie tylko wyglądem ale też smakiem owoców.
Drewno ma dużo wspólnego z dębem, ale nie jest tak twarde. Biel brudno biały, twardziel od jasno brązowego do ciemno brązowego, świetliście brązowy, ochra. Śmiało można nazwać mocnym i elastycznym. Łatwo pęka w czasie suszenia. Łatwo przyjmuje gwoździe, można rzeźbić, strugać, toczyć, polerować. Chętnie używany do wyrobu frontów dla mebli kuchennych, w modelarstwie.
Klon
Klon Pospolity lub Klon Zwyczajny (Acer Platanoides) osiąga wysokość 30 metrów, żyje 150 lat. W Polsce rosną dziko trzy: zwyczajny, polny i klon jawor. Zakwita w końcu kwietnia zielonawożółtymi gwiazdkowatymi kwiatkami zebranymi w małe baldachogrona wyrastające prosto z gałęzi. Jego owoce skrzydlaki , dojrzewają i opadają na przełomie września i października.
Drewno koloru żółtawobiałe z różowym odcieniem, nieco czerwonawy kolor ściemnia parzenie. Jest wrażliwe na wilgotność otoczenia. Łatwe w obróbce i struganiu, przypala się przy frezowaniu i piłowaniu. Dobrze się barwi natomiast gorzej poleruje. Zastosowanie znajduje w drobnych elementach sprzętu kuchennego, częściach maszyn, narzędziach, rękojeściach, galanterii drewnianej, rzeźbie, zabawkach, futerałach.
Kasztanowiec
Kasztanowiec Biały lub Kasztanowiec Zwyczajny (Aesculus hippocastanum). Nazywany potocznie kasztanem, osiąga około 25 metrów wysokości.
Inne odmiany kasztanowca to: krwisty, czerwony, żółty, gładki, drobnokwiatowy. Wyraz kasztan często bywa używany na określenie kasztanowca jak i jego owocu, ale również konia takiej maści. Kwiaty rozwijają się zazwyczaj w maju.
Drewno koloru białawego do bladożółtego, poprzez żółtawoszare z matowym połyskiem. Drewno o charakterystycznym rysunku. Drewno dość drobnowłókniste, miękkie, lekkie i bardzo równomiernej budowy. Łatwo się barwi i lakieruje, poddaje obróbce. Nie jest odporne na warunki atmosferyczne i grzyby.
Wykorzystywany jest do wyrobu octu, w farmaceutyce, do wyrobu kleju biurowego. Jego właściwości toksyczne były wykorzystywane do leczenia kaszlu u koni, a zwierzyna leśna chętnie go spożywa. Zastosowanie znajduje w tokarstwie i snycerstwie, ale częściej na opakowania, zapałki, w przemyśle papierniczym.
Kolcolist zachodni
Kolcolist zachodni (Ulex europaeus) krzew ozdobny ale również sadzony na nieużytkach na paszę dla zwierząt. Zobacz opis w index drzewa i drewno – Ulex europaeus.