Jabłoń
Jabłoń (Malus sylvestris) Drzewo może żyć około 200 lat. Owoce jabłka od zarania były stosowane w medycynie ludowej, nie na darmo jest powiedzenie kto codziennie jabłko zjada tego lekarz rzadko bada. W Polsce rośnie dziko jeden gatunek jabłoni płonka Malus sylvesties, spotykane w lasach całej Polski. Jest drzewem dochodzącym do 12 metrów wysokości, kwitnie biało, lekko zaróżowione, daje dobre jabłka. Szlachetnych odmian jest około 10 000. Odmiany jabłoni domowej (Malus domestica) osiągają około 10 metrów wysokości, kwiaty mają białoróżowe. Drewno posiada barwę szarą do czerwonej, o falistych słojach, z licznymi plamkami. Jest bardzo twarde, ciężkie, trudno łupliwe, dobre w obróbce wszelkimi narzędziami, daje się dobrze polerować. Bardzo dobrze przyjmuje wszelkie politury, nie jest odporne na warunki atmosferyczne, grzyby i owady. Ma skłonność do paczenia po wyschnięciu. Znajduje zastosowanie w rzeźbiarstwie, na narzędzia, czółenka tkackie, zabawki.
Jarzębina
Jarząb pospolity (Sorbus Aucuparia) lub jarzębina. Drzewo czasami duży krzew o wielu pędach. Dorasta do kilkunastu metrów wysokości. Rzadko przekracza wiek 90 lat.
W maju rozwija liście i równocześnie zakwita białożółtymi drobnymi kwiatami o migdałowym zapachu, które wkrótce zamienią się w owoce - pęk korali Jej owoce po przemrożeniu są jadalne, świetne jako dodatek do przetworów, wytwarzania win, octów, wódek. Ma kilka odmiana np słodką której owoce są większe i można je spożywać w stanie surowym.
Drewno bardzo podobne do drewna gruszy. Biel trochę różowawy, twardziel jasnobrunatna, w procesie parowania uzyskuje barwę czerwonawo - brązową. Podatne na grzyby i nie odporne na zmiany atmosferyczne. Drewno w obróbce nie sprawia trudności, twarde, połyskliwe. Bardzo dobrze poddaje się bejcowaniu i polerowaniu. Znajduje zastosowanie na wyroby rzeźbione i toczone. Specjalne drewno na beczki, drążki, laski, flety.
Jawor
Jawor lub Klon jawor, Klon jaworowy (Acer Pseudoplatanus). Drzewo dochodzi do 30 metrów wysokości. Kwitnie w maju, po wypuszczeniu liści, żółtozielonymi kwiatami zebranymi w zwisające grona. Owoce jaworu, orzeszki w skrzydlakach, dojrzewają we wrześniu i w październiku, a spadają z drzewa w listopadzie albo zimą. Kończy rosnąć między 80 a 100 rokiem życia ale może jeszcze żyć 400 albo 500 lat.
W parkach sadzi się odmiany dekoracyjne o zabarwionych liściach np purpurowo, żółtolistne.
Drewno niemal białe do żółtawobiałego, żółknące pod wpływem światła i powietrza, o atłasowym połysku, daje się łatwo wygładzić i polerować. Starsze i grubsze pnie mogą wykazywać brunatną twardziel lub ciemnobrunatne pręgowanie, co uważane jest za wadę drewna. Drewno nie odporne na warunki atmosferyczne i grzyby. Dobrze poddaje się barwieniu, lakierowaniu, rozjaśnianiu, należy unikać parowania które może spowodować plamy.
Wykorzystywane jako drewno rezonansowe w lutnictwie do produkcji boków skrzypiec, na części fortepianu. Zastosowanie znajduje na forniry, do produkcji zabawek, elementów sportowych, drobnego sprzętu kuchennego, w modelarstwie, w rzeźbiarstwie.
Jaśminowiec wonny
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) czasami mylnie nazywany jaśminem, autentyczny jaśmin (Jasminum) jest rodzajem z rodziny oliwkowatych i obejmuje od 200 do 300 gatunków pnączy lub krzewów. Te pnącza mają białe kwiaty o silnym i miłym zapachu. Jaśminowiec wonny to długowieczny krzew dochodzący do 3 metrów wysokości. Kwitnie od końca maja do początku lipca. Kwiaty ma kremowobiałe, zebrane w 5 lub 9 kwiatowe grona silnie i pięknie pachnące. Jaśminowiec plamisty w czasie kwitnienia przypomina zapach truskawki. Polecany dla początkujących ogrodników ze względu na łatwą uprawę. Najlepiej przycinać po przekwitnięciu starsze pędy, a kwitnące gałązki można wykorzystać jako kwiaty w wazonie.
Jałowiec
Jałowiec pospolity (Juniperus communis) wysoki krzew lub drzewo dochodzące do 12 metrów wysokości, dożywający do około 100 lat. Nazwa wzięta stąd iż może rosnąć na jałowej glebie. Kwitnie drobnymi kotkami i owocolistkami w czerwcu, owoce nazywane szyszkojagodami dojrzewają dopiero na drugą lub trzecią jesień. Owoce jałowca są doskonała przyprawą aromatyczną do mięs i alkoholi. Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) pochodzi z Ameryki Północnej gdzie osiąga wysokość ponad 30 metrów i żyje około 300 lat. Nazywany czasami cedrem czerwonym. Igliwie i owoce wykorzystuje się do produkcji olejku, do wędzenia. Natomiast żywica uzyskana z łyka i kory przydatna jest w produkcji lakierów. Drewno jałowca jest dość mocne, lekkie, łatwe w obróbce wszelkimi narzędziami. Twardziel żółtawo - jasnobrązowa o zabarwieniu czerwono - fioletowym. Młode pędy podatne są na gięcie. Nie wykazuje skłonności do wypaczania, jest bardzo trwałe i odporne na grzyby. Znajduje szerokie zastosowanie w rękodziele artystycznym na przykład na laski, wędziska, sztukaterii, ozdobach i na różne drobiazgi, czy też w meblarstwie i w meblarstwie ogrodowym.