Cedr
Cedr
Rozróżniamy cztery gatunki cedru:
- Cedr Libański (Cedrus libani), czasami mylony z Cedrus brevifolia
- Cedr Cypryjski (Cedrus brevifolia)
- Cedr Atlantycki (Cedrus atlantica)
- Cedr Himalajski (Cedrus deodara)
Poszczególne gatunki różnią się między sobą ale ogólna charakterystyka jest jak poniżej:
Kolor może mieć podobny do mahoniu ale jest lżejszy, żywiczny i jeszcze bardziej wytrzymały. Może też być w kolorze różowawego cynamonu. Wykonuje się z niego wysokiej jakości forniry i fronty meblowe.
Choina
Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) należy do rodziny sosnowatych, obejmuje około 10 gatunków drzew iglastych.
W Polsce najczęściej sadzona bywa choina kanadyjska. Wysokie do
Cypryśnik Błotny
Cypryśnik Błotny (Taxodium distichum)
Drzewo zaliczane do rodziny cyprysowatych. Pochodzi z pd. - wsch. Ameryki Północnej, gdzie tworzy lasy na bagnach i terenach zalewowych.
Charakterystyczną jego cechą są korzenie oddechowe – pneumotofory, które wyrastają pionowo nad powierzchnię gruntu. W Europie introdukowane w
Cis
Cis pospolity (Taxus Baccata) Często sadzony, wiecznie zielony , dorasta do wysokości 20 metrów. To iglaste drzewo lub krzew, po 20 latach dochodzi do wysokości około 2 metrów.
Rośnie bardzo powoli, dzięki czemu jego drewno jest ciężkie i mocne. Nie zawiera żywicy, jest trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne.
Początkowo drewno w kolorze głębokiego różu, które z czasem dojrzewając, przebarwia się na kolor czerwonobrązowy. Biel w praktyce biały. Drewno odporne, nadaje się na rzeźby wolno stojące.
Cis zrzuca swoje miłe w dotyku igły partiami co 6
Czeremcha
Czeremcha zwyczajna, Czeremcha pospolita (Padus racemosa, Prunus padus) Liściaste drzewo lub krzew rosnące do wysokości 15 metrów.
Kwitnie kwiecień, maj pięknymi gronami kwiatów o odurzającym, niekoniecznie przyjemnym zapachu. Jesienią jej liście stanowią piękną żółto, czerwoną ozdobę ogrodu. Niewielkie owoce czeremchy z pestką, dojrzewają w lipcu, wtedy z żółtego osiągają kolor błyszcząco czarny, są cierpkie i soczyste, ale smaczne. Niektórzy używają tych owoców na powidła lub do smakowych wódek.
Owoce, kwiat i kora wykorzystywane są w lecznictwie ludowym, ale wszystkie te części zawierają trujący kwas. Drewno czeremchy: biel szeroki, żółtawy, twardziel brunatnożółta, połyskliwe. Zastosowanie znajduje do wyrobu drobnych przedmiotów, w tokarstwie, do budowy instrumentów muzycznych.